Czy twój pies nie jest za gruby, czyli czym jest BCS
Podziel się:

Czy twój pies nie jest za gruby, czyli czym jest BCS

28.12.2022 lek. wet. Małgorzata Miłosz

Otyłość u zwierząt jest plagą naszych czasów. Według badań ponad 50% psów zmaga się z problemem nadmiernej masy ciała. Czy twój pies nie należy przypadkiem do tego grona? Sprawdź!

Podziel się:


Czasem trudno jest obiektywnie spojrzeć na swojego zwierzaka. Ukochany czworonóg zawsze będzie wydawał się idealny, więc ludzie często nie dopuszczają do siebie myśli, że ich pies może być za gruby, czy rzadziej, za chudy. Otyłość jest również ogromnym problemem w populacji ludzkiej. Przebywanie w środowisku, w którym znajduje się dużo osób z nadwagą, prowadzi do mylnego postrzegania tego, jak powinna wyglądać prawidłowa sylwetka człowieka. Podobnie jest w przypadku zwierząt. Taka błędna perspektywa i przeświadczenie, że okrąglutki pies, to pies zdrowy i dobrze odkarmiony, również w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu częstotliwości występowania otyłości u przedstawicieli tego gatunku. Jak zatem obiektywnie ocenić sylwetkę psa?

Spis treści

Czym jest BCS?

Dla oceny masy ciała u ludzi wykorzystuje się tzw. BMI (Body Mass Index), czyli wskaźnik masy ciała. Uzależniony jest on od masy ciała człowieka oraz jego wzrostu i obliczany ze wzoru:

BMI= masa ciała (kg)/wzrost (m)2

Poszczególne wartości BMI przypisywane są do określonych przedziałów – niedowaga, wartość prawidłowa, nadwaga i otyłość.

W przypadku psów posługujemy się indeksem kondycji ciała, czyli BCS (Body Condition Score). Przy jego określaniu nie korzystamy z żadnych mniej lub bardziej skomplikowanych obliczeń matematycznych. Wystarczą jedynie sprawne oczy oraz ręce.

Jak zmierzyć psi BCS?

Dla oceny BCS u psa potrzebujesz swojego zwierzaka oraz punktu odniesienia w postaci skali BCS. Skala ta obejmuje 5 lub 9 stopni. Skala 9-stopniowa jest bardziej dokładna, więc częściej wykorzystywana. 

Przykładową skalę BCS znajdziesz poniżej

Skala BCS u psa.
https://vcahospitals.com/-/media/2/vca/images/lifelearn-images-foldered/14064/bcs_dogs_2021-01.ashxW skład oceny BCS wchodzi ocena wizualna oraz palpacyjna, czyli omacanie pewnych punktów odniesienia na ciele psa, w celu określenia ilości tkanki tłuszczowej. Takimi strategicznymi miejscami są:

 • żebra
 • kręgi lędźwiowe
 • kości miednicy
 • doły przylędźwiowe

Oceniając zatem wzrokowo sylwetkę psa z góry i z profilu oraz dotykając poszczególnych punktów na jego ciele, przyporządkuj go do określonego miejsca na skali. Dla ułatwienia kieruj się kryteriami zawartymi w opisie.

 1. Żebra, kręgi lędźwiowe i kości miednicy wyraźnie widoczne. Brak wyczuwalnej tkanki podskórnej i utrata mięśni.
 1. Łatwo dostrzegalne żebra, kręgi lędźwiowe, talerze biodrowe oraz wyniosłości kostne. Brak wyczuwalnej tkanki podskórnej i nieznaczna utrata mięśni.
 1. Żebra słabo widoczne, ale bez trudu wyczuwalne, wyraźnie widoczne kości miednicy. Zaznaczona talia oraz podkasanie brzucha. Tkanka podskórna niewyczuwalna.
 1. Żebra łatwo wyczuwalne, pokryte niewielką ilością tkanki tłuszczowej. Widoczna wyraźnie talia oraz podkasanie brzucha.
 1. Żebra wyczuwalne, pokryte optymalną ilością tkanki tłuszczowej. Widoczna talia i podkasanie brzucha.
 1. Żebra wyczuwalne, pokryte lekkim pokładem tkanki tłuszczowej. Talia i podkasanie brzucha zaznaczone, choć niewyraźnie.
 1. Żebra prawie niewyczuwalne, pokryte grubym pokładem tkanki tłuszczowej, nagromadzonym również w okolicy lędźwiowej i u nasady ogona. Talia i podkasanie brzucha praktycznie niewidoczne.
 1. Żebra niewyczuwalne, pokryte grubym pokładem tkanki tłuszczowej, także w okolicy lędźwiowej i u nasady ogona. Brak talii i podkasania brzucha, którego obrys jest powiększony.
 1. Grube pokłady tkanki tłuszczowej w okolicy szyi, klatki piersiowej, kręgosłupa i nasady ogona. Brak talii i podkasania brzucha, którego obrys jest znacznie powiększony.

Wszystko jasne? To do dzieła!

Jaki powinien być wynik BCS?

Optymalnym wynikiem będzie 5 dla skali 9-stopniowej i 3 dla 5-stopniowej. Każdy punkt odchylenia od tej wartości w jedną lub w drugą stronę to 10 do 20% nadmiaru, lub niedoboru masy ciała. Zatem np. wynik BCS 7/9 będzie oznaczał, że pies ma ok. 20 do 40% nadwagi. 

To jeszcze prosty przykład. 

Pies beagle o wadze 12 kg uzyskał wynik wynik BCS 6/9

Z tabeli odczytujemy, że zwierzak ma nadwagę 10 – 20%, czyli 1,2 – 2,4 kg. Idealna masa ciała, do jakiej powinien dążyć to 9,6 – 10,8 kg.

I jaki jest wynik Twojego czworonoga?

W razie wątpliwości zawsze możesz poprosić swojego lekarza weterynarii o ocenę BCS podczas rutynowej wizyty.

Bibliografia

 1. Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii. B. Barszczewska M. Ceregrzyn,  Roman Lechowski.
 2. Żywienie i dietetyka psów i kotów. Przewodnik dla lekarza weterynarii. Debora Guidi.
 3. Podstawowe wiadomości o składnikach pokarmowych, oraz ich roli w funkcjonowaniu organizmu psów i kotów. Prof. Dominique Grandjean.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne artykuły w tej kategorii
Sylwester z psem i kotem
Sylwester z psem i kotem
16.12.2022 Marta Woźniak

Powitanie Nowego Roku to dla wielu z nas powód do całonocnego... czytaj dalej

polecane produkty
Zapisz się do newslettera!

Miej oko na nasze nowości, promocje i porady specjalistów. Dołącz do nas i odbierz darmowego e-booka!

Zapisałeś się do newslettera!