
Wigilijna kolacja to prawdziwa uczta. Pyszne i pachnące potrawy... czytaj dalej
Otyłość u zwierząt jest plagą naszych czasów. Według badań ponad 50% psów zmaga się z problemem nadmiernej masy ciała. Czy twój pies nie należy przypadkiem do tego grona? Sprawdź!
Czasem trudno jest obiektywnie spojrzeć na swojego zwierzaka. Ukochany czworonóg zawsze będzie wydawał się idealny, więc ludzie często nie dopuszczają do siebie myśli, że ich pies może być za gruby, czy rzadziej, za chudy. Otyłość jest również ogromnym problemem w populacji ludzkiej. Przebywanie w środowisku, w którym znajduje się dużo osób z nadwagą, prowadzi do mylnego postrzegania tego, jak powinna wyglądać prawidłowa sylwetka człowieka. Podobnie jest w przypadku zwierząt. Taka błędna perspektywa i przeświadczenie, że okrąglutki pies, to pies zdrowy i dobrze odkarmiony, również w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu częstotliwości występowania otyłości u przedstawicieli tego gatunku. Jak zatem obiektywnie ocenić sylwetkę psa?
Spis treści
Dla oceny masy ciała u ludzi wykorzystuje się tzw. BMI (Body Mass Index), czyli wskaźnik masy ciała. Uzależniony jest on od masy ciała człowieka oraz jego wzrostu i obliczany ze wzoru:
BMI= masa ciała (kg)/wzrost (m)2
Poszczególne wartości BMI przypisywane są do określonych przedziałów – niedowaga, wartość prawidłowa, nadwaga i otyłość.
W przypadku psów posługujemy się indeksem kondycji ciała, czyli BCS (Body Condition Score). Przy jego określaniu nie korzystamy z żadnych mniej lub bardziej skomplikowanych obliczeń matematycznych. Wystarczą jedynie sprawne oczy oraz ręce.
Dla oceny BCS u psa potrzebujesz swojego zwierzaka oraz punktu odniesienia w postaci skali BCS. Skala ta obejmuje 5 lub 9 stopni. Skala 9-stopniowa jest bardziej dokładna, więc częściej wykorzystywana.
Przykładową skalę BCS znajdziesz poniżej
W skład oceny BCS wchodzi ocena wizualna oraz palpacyjna, czyli omacanie pewnych punktów odniesienia na ciele psa, w celu określenia ilości tkanki tłuszczowej. Takimi strategicznymi miejscami są:
Oceniając zatem wzrokowo sylwetkę psa z góry i z profilu oraz dotykając poszczególnych punktów na jego ciele, przyporządkuj go do określonego miejsca na skali. Dla ułatwienia kieruj się kryteriami zawartymi w opisie.
Wszystko jasne? To do dzieła!
Optymalnym wynikiem będzie 5 dla skali 9-stopniowej i 3 dla 5-stopniowej. Każdy punkt odchylenia od tej wartości w jedną lub w drugą stronę to 10 do 20% nadmiaru, lub niedoboru masy ciała. Zatem np. wynik BCS 7/9 będzie oznaczał, że pies ma ok. 20 do 40% nadwagi.
To jeszcze prosty przykład.
Pies beagle o wadze 12 kg uzyskał wynik wynik BCS 6/9
Z tabeli odczytujemy, że zwierzak ma nadwagę 10 – 20%, czyli 1,2 – 2,4 kg. Idealna masa ciała, do jakiej powinien dążyć to 9,6 – 10,8 kg.
I jaki jest wynik Twojego czworonoga?
W razie wątpliwości zawsze możesz poprosić swojego lekarza weterynarii o ocenę BCS podczas rutynowej wizyty.
Wigilijna kolacja to prawdziwa uczta. Pyszne i pachnące potrawy... czytaj dalej
Powitanie Nowego Roku to dla wielu z nas powód do całonocnego... czytaj dalej
Głośne wystrzały fajerwerków i petard w Sylwestrową Noc są... czytaj dalej