Podziel się:

6 najczęściej popełnianych błędów w żywieniu psów

25.08.2022 lek. wet. Małgorzata Miłosz

Dobre zdrowie i optymalna kondycja psa jest odzwierciedleniem jego prawidłowego żywienia. Im więcej popełniamy błędów, tym więcej niepożądanych skutków odczuje nasz zwierzak. Czego więc unikać?

Podziel się:


Znajomość podstawowych zasad żywienia psów jest niemalże obowiązkiem każdego świadomego właściciela. Zwierzak nie bierze sobie sam z lodówki obiadu  ani nie chodzi do sklepu po karmę, więc to, co je, uzależnione jest w 100% od Ciebie. No może w 95%, bo czasem faktycznie zjedzenie w pośpiechu, znalezionego na trawniku spleśniałego chleba, czy pochwycenie z kuchennego stołu kotleta, jest jego działaniem samowolnym. W pozostałych przypadkach warto wiedzieć co i jak podawać oraz czego unikać w diecie swojego psiaka. Bo błędy się zdarzają. A po co uczyć się na swoich, jeśli można na cudzych? Poznaj najczęstsze błędy w żywieniu psów.

1. Częste zmiany karmy

Rekomendowanym sposobem żywienia u psów jest monodieta. Termin ten oznacza, że zwierzak może jeść przez długi czas tę samą karmę i nie potrzebuje większych urozmaiceń. Psy również nie nudzą się smakiem danego produktu. Kupowanie karmy raz z wołowiną, a raz z łososiem (bo może bardziej mu zasmakuje), jest podyktowana raczej naszymi, ludzkimi przyzwyczajeniami, niż rzeczywistą potrzebą czworonoga. Oczywiście nie zmienia to faktu, że są karmy, które będą dla psa bardziej i mniej smakowite. Wprowadzanie do diety nowej karmy nie powinno odbywać się nagle, a stopniowo, przez 4-5 dni, żeby uniknąć reakcji ze strony przewodu pokarmowego. Wykonuje się to zgodnie z zasadą następującą zasadą: przez pierwsze dni podajemy 25% nowej karmy i 75% „starej”, następnie 50% nowej i 50% „starej”, potem 25% „starej” i 75% nowej i ostatecznie mamy wprowadzoną nową karmę. U części psów gwałtowna zmiana diety nie wywoła żadnych objawów, ale u innych skończyć się może wymiotami lub biegunką. 

Reasumując, karmy można jak najbardziej zmieniać, ale nie należy robić tego zbyt często.

2. Podawanie zbyt dużej ilości przekąsek

Przekąski nie są niczym złym i można je oczywiście włączać do diety psa. Są jednak pewne warunki. Ilość podawanych smakołyków nie powinna przekraczać 10 % zapotrzebowania energetycznego. Warto więc sprawdzać co jest w składzie takiego ciasteczka i wybierać te najmniej kaloryczne. Pamiętać należy, że przysmaki są częścią diety i jeśli damy psu smakołyk, to musimy odjąć adekwatną ilość kalorii z karmy, czyli dać jej po prostu mniej. Niekontrolowane podawanie przekąsek i przymykanie oka na ich zjadaną ilość to prosta droga do otyłości. To czy zjesz dodatkowo jednego batonika czy 5 robi ogromną różnicę.

3. Niebilansowanie posiłków gotowanych

Gotowanie psu posiłków domowych to nie lada wyzwanie. Ale nie dla wszystkich, bo niektórzy nie zawracają sobie głowy bilansowaniem dawek pokarmowych. Gotują pierś z kurczaka, pół torebki ryżu, jedną marchew i wsypują zwierzakowi do miski. Taki sposób żywienia jest na dłuższą metę nieodpowiedni, ponieważ nie bilansujemy składników odżywczych, stopniowo doprowadzając do niedoborów oraz nadmiaru poszczególnych związków. Nie mówiąc już o ilości kalorii. Jeżeli zdecydujesz się na przygotowywanie psu posiłków, musisz się trochę wysilić i sięgnąć albo po gotowe receptury dostępne w literaturze, albo sam nauczyć się odpowiednio łączyć składniki. Dysonans w bilansie mikro i makroskładników nie pojawi się z dnia na dzień, więc to, że pies przez miesiąc tak je i wszystko z nim w porządku nie oznacza, że tak będzie zawsze.

4. Karmienie „na oko”

Pies przy misce wypełnionej karmą. Podawanie karmy do woli jest jednym z błędów w żywieniu psów.

Podawanie jedzenia „ad libitum”, jest często popełnianym błędem w żywieniu psów.

Każde zwierzę ma własne zapotrzebowanie energetyczne, uzależnione od masy ciała oraz aktywności. Znając wartość kaloryczną karmy, można obliczyć ile gram gotowego produktu należy podać psu. Niejednokrotnie jednak właściciele podają jedzenie „na oko”, czyli wsypują garstkę lub dwie do miski, przez co trudno określić, czy jego ilość jest adekwatna. Najprostsze rozwiązanie to zaopatrzenie się w wagę kuchenną i odmierzanie w ten sposób odpowiednich porcji.

5. Podawanie resztek ze stołu

Gdy pies ze swym  błagalnym spojrzeniem towarzyszy Ci przy każdym posiłku, czasem trudno jest mu odmówić. O ile jesz jabłko, marchewkę, albo gotowane mięso, nie ma to wielkiego znaczenia. Gorzej, jeśli częstujesz go usmażonym kotletem, przyprawionym, tłustym rosołem albo zupą cebulową. Tzw. resztki ze stołu mogą doprowadzić w najlepszym wypadku do alergii i wyprysków, po  zapalenie trzustki lub poważne zatrucie. 

6. Podawanie kości

Temat ten jest nieco kontrowersyjny. Psy mają w żołądku niskie pH, umożliwiające im częściowo trawienie kości. W diecie BARF wykorzystuje się zmielone lub pokryte mięsem surowe kości dla zbilansowania ilości dostarczanego do organizmu wapnia. Zwierzę na takiej diecie musi mieć do niej odpowiednio przygotowany przewód pokarmowy. Należy dawać mu kawałki odpowiedniej wielkości, kontrolować jakość kału i ilość wypróżnień, innymi słowy trzeba się na tym trochę znać. To, co budzi grozę to podawanie od święta kości typu kręgi, które zwierzę może połknąć na raz lub gotowanych kości z kurczaka, które są kruche i łamią się na ostre kawałki. Przykłady zadławienia, masywnych zaparć, czy śmiertelnego poranienia jelit nie są wcale rzadkie. Dlatego najlepiej nie podawaj psu tego typu surowców, jeśli nie masz pewności, czy robisz to dobrze.

Wiedząc jakich błędów nie popełniać stajesz się bardziej świadomym właścicielem, który wie jak dbać o zdrowie swojego czworonoga. On na pewno będzie Ci za to wdzięczny.


Inne artykuły w tej kategorii

polecane produkty

Zapisz się do newslettera!

Miej oko na nasze nowości, promocje i porady specjalistów. Dołącz do nas i odbierz darmowego e-booka!

Zapisałeś się do newslettera!

International

 • Polska
 • Austria
 • Belgia
 • Bułgaria
 • Chorwacja
 • Czechy
 • Dania
 • Finlandia
 • Francja
 • Grecja
 • Hiszpania
 • Holandia
 • Irlandia
 • Niemcy
 • Norwegia
 • Portugalia
 • Rumunia
 • Słowacja
 • Słowenia
 • Szwajcaria
 • Szwecja
 • UK
 • Węgry
 • Włochy